A ball is tossed from an upper-story window ofa building. The ball is given an i
ID: 1668059 • Letter: A
Question
A ball is tossed from an upper-story window ofa building. The ball is given an initial velocity of 8.10m/s at an angle of 19 degrees below the horizontal. Itstrikes the ground 6.00 s later. (a) How far horizontally from the3 base of the building doesthe ball strike the ground in meters? (b) Find the height from which the ball was thrown inmeters? (c) How long does it take the ball to reach point 10.0 m belowlevel of launching in seconds? A ball is tossed from an upper-story window ofa building. The ball is given an initial velocity of 8.10m/s at an angle of 19 degrees below the horizontal. Itstrikes the ground 6.00 s later. (a) How far horizontally from the3 base of the building doesthe ball strike the ground in meters? (b) Find the height from which the ball was thrown inmeters? (c) How long does it take the ball to reach point 10.0 m belowlevel of launching in seconds?Explanation / Answer
(a) the equation of motion y(t)=8.1*sin19*t +g*t2/2 x(t)=8.1*cos19*t x(6s)=L => L=45.95m distance the ball strike the ground (b)y(6s)=height=192.2m (c) y(t) =10 m => t=1.185 s(ignored the negative value) (c) y(t) =10 m => t=1.185 s(ignored the negative value)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.