Red light ( n = 1.520) and violet light ( n =1.538) traveling in air are inciden
ID: 1668559 • Letter: R
Question
Red light (n = 1.520) and violet light (n =1.538) traveling in air are incident on a slab of crown glass. Bothcolors enter the glass at the same angle of refraction. The redlight has an angle of incidence of 39.94°. What is the angle ofincidence of the violet light? Give your answer to four significantfigures.
Explanation / Answer
Rrfractive index of red n = 1.52
Refractive index of violet n ‘ = 1.538
Angle of incidence of red light I = 39.94 degrees
Weknow n = sin I / sin r
Sin r =sinI / n
r = 24.98 degrees
for violet light , n ‘ = sin I ‘ / sin r
sin I ‘ = n ‘ * sin r
= 0.64958
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.