A spherical capacitorconsists of a conducting ball of radius 4 cm that is center
ID: 1668700 • Letter: A
Question
A spherical capacitorconsists of a conducting ball of radius 4 cm that is centeredinside a grounded conducting spherical shell of inner radius 5cm.What charge is required to achieve a potential of 1290 V on theball of radius 4 cm? The Coulomb constant is 8.98755 × 109 N· m2/C2.
Answer in units of C. A spherical capacitorconsists of a conducting ball of radius 4 cm that is centeredinside a grounded conducting spherical shell of inner radius 5cm.
What charge is required to achieve a potential of 1290 V on theball of radius 4 cm? The Coulomb constant is 8.98755 × 109 N· m2/C2.
Answer in units of C.
Explanation / Answer
Potential V = 1290 V
Radius r = 4 cm = 0.04 m
Coulomb’s constant K = 8.98755 * 10 ^ 9 N m^2 / C ^2
= 4.4493 * 10 ^ -12 F
Therefore required charge Q = CV
= 5.7397 * 10 ^ -9 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.