A sphere of mass m = 0.45 kg is suspended 0.20 m above a thinsheet of charge wit
ID: 1668770 • Letter: A
Question
A sphere of mass m = 0.45 kg is suspended 0.20 m above a thinsheet of charge with an area of 0.65 m2 and uniformsurface charge density . The sphere has a uniform chargedensity of 4 nC/m3 and a radius of 3.2x10-3m. You may ignore adverse field effects from the edges of the sheetof charge, meaning that you may expect a uniform electric fieldfrom the conducting sheet.
Find , the surface charge density of the thin conductingsheet, and determine the total charge of the thin conductingsheet.
Explanation / Answer
The electric field due to sphere is E = ke'A / r2 The electric field due to thin sheet is E = / 2o The two are balanced so that / 2o = ke'A /r2 ==> =2oke'R2 /r2 Given that ' = 4 nC/m3 R = 3.2x10-3 m r = 0.20 m Substitute values.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.