A flat circular coil with 122 turns, a radius of 2.98 x10 -2 m, and a resistance
ID: 1668829 • Letter: A
Question
A flat circular coil with 122 turns, a radius of 2.98 x10-2 m, and a resistance of 0.669 is exposed toan external magnetic field that is directed perpendicular to theplane of the coil. The magnitude of the external magnetic field ischanging at a rate of B/t = 0.774T/s, thereby inducing a current in the coil. Find the magnitude ofthe magnetic field at the center of the coil that is produced bythe induced current. and A constant current of I = 15 A exists ina solenoid whose inductance is L = 3.9 H. Thecurrent is then reduced to zero in a certain amount of time.(a) If the current goes from 15 to 0A in a time of 75 ms, what is the emf inducedin the solenoid? (b) How much electrical energy isstored in the solenoid? (c) At what rate must theelectrical energy be removed from the solenoid when the current isreduced to 0 A in a time of 75 ms? Notethat the rate at which energy is removed is the power. A flat circular coil with 122 turns, a radius of 2.98 x10-2 m, and a resistance of 0.669 is exposed toan external magnetic field that is directed perpendicular to theplane of the coil. The magnitude of the external magnetic field ischanging at a rate of B/t = 0.774T/s, thereby inducing a current in the coil. Find the magnitude ofthe magnetic field at the center of the coil that is produced bythe induced current. and A constant current of I = 15 A exists ina solenoid whose inductance is L = 3.9 H. Thecurrent is then reduced to zero in a certain amount of time.(a) If the current goes from 15 to 0A in a time of 75 ms, what is the emf inducedin the solenoid? (b) How much electrical energy isstored in the solenoid? (c) At what rate must theelectrical energy be removed from the solenoid when the current isreduced to 0 A in a time of 75 ms? Notethat the rate at which energy is removed is the power.Explanation / Answer
#1 . The induced current is given by I = N AdB/dt / R = 122 * * 0.02982* 0.774 / 0.669 = . = 0.393784 amps . And the B field at the center is . B = N I / 2 r = 122 * 4 x 10-7 * 0.393784 / 2 * 0.0298 = 0.001013 TeslaRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.