a crane lifts a 10000 kg pile driver to a height of 10meters every cycle and the
ID: 1670038 • Letter: A
Question
a crane lifts a 10000 kg pile driver to a height of 10meters every cycle and then releases it to free fall and drive apile in to the river bed. the time to raise the pile driveraverages 30 seconds.how much work is done each time the crane lifts the piledriver? w=fs help what is the potential energy after the pile driver israised? pe=mgh help a crane lifts a 10000 kg pile driver to a height of 10meters every cycle and then releases it to free fall and drive apile in to the river bed. the time to raise the pile driveraverages 30 seconds.
how much work is done each time the crane lifts the piledriver? w=fs help what is the potential energy after the pile driver israised? pe=mgh help
Explanation / Answer
Mass m = 10000 kg
Height h = 10 m
Time t= 30 s
Work done W = mgh
= 9.8 * 10 ^ 5 J
Potential energy after pile driver is raised = mgh = 9.8 *10 ^ 5 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.