Alpha particles (charge 2+, mass of 6.68x10^-27kg) areaccelerated in a cyclotron
ID: 1670548 • Letter: A
Question
Alpha particles (charge 2+, mass of 6.68x10^-27kg) areaccelerated in a cyclotron to a final orbit radius of .3m. Themagnetic force in teh cyclotron is .8 T. What is the periodof circular motion of the alpha particles? Am I supposedf to find , and then converting toseconds??? Alpha particles (charge 2+, mass of 6.68x10^-27kg) areaccelerated in a cyclotron to a final orbit radius of .3m. Themagnetic force in teh cyclotron is .8 T. What is the periodof circular motion of the alpha particles? Am I supposedf to find , and then converting toseconds???Explanation / Answer
radius of the orbit r = 0.3 m ,magnetic field B = 0.8 T mass of theparticle m = 6.68*10-27 kg Time period T = 2 m / q B substitutethe above values to get solution T =...................sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.