QuestionDetails: A 170-pF capacitor and a 680-pF capacitor are both charged to 1
ID: 1670590 • Letter: Q
Question
QuestionDetails: A 170-pF capacitor and a 680-pF capacitor are both charged to 1.90 kV. They are then disconnected from the voltagesource and are connected together, positive plate to negative plateand negative plate to positive plate. (a) Find the resulting potential differenceacross each capacitor. V170 pF = 1 kV V680 pF = 2 kV(b) Find the energy lost when the connections are made.
3 µJ QuestionDetails: (a) Find the resulting potential differenceacross each capacitor. V170 pF = 1 kV V680 pF = 2 kV
(b) Find the energy lost when the connections are made.
3 µJ V170 pF = 1 kV V680 pF = 2 kV
Explanation / Answer
potential across eachcapacitor=v=[C1V1-C2V2]/C1+C2=[680*1900-170*1900]/680+170 = = 1140V=1.140KV ENERGY LOST= 1/2[C1C2/C1+C2](V1+V2)2=981920000J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.