An alpha particle ( q = +2 e , m = 4.00u) travels in a circular path of radius 4
ID: 1670654 • Letter: A
Question
An alpha particle (q = +2e, m = 4.00u) travels in a circular path of radius 4.88 cm in a uniformmagnetic field with B = 1.00 T. Calculate(a) its speed, (b) its period ofrevolution, (c) its kinetic energy (in eV), and(d) the potential difference (in V) through whichit would have to be accelerated to achieve this energy.
(a)
Number
Units
(b)
Number
Units
(c)
Number
Units
(d)
Number
Units
(a)
Number
2.3377E6Units
m/sExplanation / Answer
(c) KE = 0.5mv2 = 0.5 * 4 * ( 2.3377 x106 )2 = 10.92 M J (d) We know that KE = q V ==> V = KE / q = 10.92 x 1012 / 3.2 x 10-19 = 3.4155 x 1031 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.