An aluminum pan with 1.50 kg of water at an initial temperature of17 deg-C is pl
ID: 1670717 • Letter: A
Question
An aluminum pan with 1.50 kg of water at an initial temperature of17 deg-C is placed on an electrical heater. Suppose it takes 4.50minutes to warm the water to boiling and convert 10% of the waterto steam. The aluminum pan has a mass of 0.248 kg, and the panremains in thermal equilibrium with the water. The heater runs at avoltage of 115 V. What is the current required in the electricalheater to carry out this experiment in the time given? Assume thatonly 29% of the energy produced by the heater goes into warming thewater and the pan. The rest is lost to the surroundings.Explanation / Answer
This is what I got but it seems way too high to believe. Cansomeone please help. I will rate lifesaver. I'm sure I'm doing thiswrong. Energy required: 1.5 x 4180 x (100 - 17) + 0.1 x 1.5 x 22.6 x10^5 + 0.248 x 902 x(100 - 17) = 7.65 x 10^5 J This is 29% of the electrical energy. Electrical energy required = 2.64 x 10^6 J Power required = E/t = 2.64 x 10^6/(4.5 x 60) = 9777 W 9777 = 115 x I I = 85 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.