A 4.0 kg bundle starts up a 30° incline with 128 J ofkinetic energy. How far wil
ID: 1670737 • Letter: A
Question
A 4.0 kg bundle starts up a 30° incline with 128 J ofkinetic energy. How far will it slide up the incline if thecoefficient of kinetic friction between bundle and incline is0.30? A 4.0 kg bundle starts up a 30° incline with 128 J ofkinetic energy. How far will it slide up the incline if thecoefficient of kinetic friction between bundle and incline is0.30? A 4.0 kg bundle starts up a 30° incline with 128 J ofkinetic energy. How far will it slide up the incline if thecoefficient of kinetic friction between bundle and incline is0.30?Explanation / Answer
Mass of the bundle m = 4.0 kg Kinetic Energy K.E = 128 J coefficient of kinetic friction k = 0.30 According to Law ofConservation of Energy W = K +U + E = K.E + mgd sin ( 30 ) + k mgd cos(30) d = K.E / mg sin ( 30) + k mg cos ( 30 ) = 128J / 4 * 9.81 m/s2 ( 0.5 +0.30 *0.866 ) = 4.3 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.