A 2000 kg sailboat experiences an eastward force of 3000 N by the ocean tide and
ID: 1670912 • Letter: A
Question
A 2000 kg sailboat experiences an eastward force of 3000 N by the ocean tide and a wind force against its sails with magnitude of 6000 N directed toward the northwest ( 45 degress N of W.) what is the direction of the resultant acceleration?Explanation / Answer
Given that F1 = 3000 N ( east) F2 = 6000 N (N ofW) m = 2000 kg Therefore Fx = (3000 - F2 cos45 ) i Fy = F2 sin45 j ==> F = (3000 - F2 cos45 ) i + F2 sin45 j = (3000 - 6000* cos45 ) i + 6000* sin45 j = -1242.6 i + 4242.6 j ==> a = [ -1242.6 i + 4242.6 j ] / 2000 = [ -0.6213 i + 2.121 j ] Therefore the direction of the acceleration is =tan-1 ( 2.121 / -0.6213 ) =-73.65o i.e., 286.35o from the x - axis( i.e., S of W)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.