A 86.0-F capacitor is connected to a generator operatingat a low frequency. The
ID: 1671622 • Letter: A
Question
A 86.0-F capacitor is connected to a generator operatingat a low frequency. The rms voltage of the generator is 4.60 V andis constant. A fuse in series with the capacitor has negligibleresistance and will burn out when the rms current reaches 11.0 A.As the generator frequency is increased, at what frequency will thefuse burn out? please include all the steps :) thanks. A 86.0-F capacitor is connected to a generator operatingat a low frequency. The rms voltage of the generator is 4.60 V andis constant. A fuse in series with the capacitor has negligibleresistance and will burn out when the rms current reaches 11.0 A.As the generator frequency is increased, at what frequency will thefuse burn out? please include all the steps :) thanks.Explanation / Answer
Capacitivereactance XC = 1/ 2 * f * C Current I = V /XC = V* 2 * f * C => given I = 11.0 A Capacitace C = 86.0F 11.0 = 4.60 * 2* 3.14 * f * 86.0 * 10-6 frequency at which the fuse blowsout f = 11.0/ 2.48 * 10-3 = 4.43* 103 Hz = 4.43* 103 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.