A 244 microfarad resistor is charged to 100 volts and dischargedthrough a 175 oh
ID: 1671710 • Letter: A
Question
A 244 microfarad resistor is charged to 100 volts and dischargedthrough a 175 ohm resistor. How long does it take for halfits energy to be dispersed?I keep using the equation V=V0(e^(t/RC) to solve for t andkeep getting something like 1.76 seconds, which I'm told isincorrect. The equation before algebraic manipulation that I'musing is: 50=100(e^(t/175x244uF)
I keep using the equation V=V0(e^(t/RC) to solve for t andkeep getting something like 1.76 seconds, which I'm told isincorrect. The equation before algebraic manipulation that I'musing is: 50=100(e^(t/175x244uF)
Explanation / Answer
You should use the equation, q=q0*e^-t/RC. energy of a capacitor U=q^2/2C. so if U=0,5U0 then q=sqrt(0,5)*q0. so q/q0=sqrt(0,5)=e^-t/RC. so -ln(sqrt(0,5))*RC=t=1,48e-2(sec)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.