What is the lowest note a 1.88 m long pipe can play if open at both ends? What i
ID: 1671729 • Letter: W
Question
What is the lowest note a 1.88 m long pipe can play ifopen at both ends? What is the lowest note a 1.88 m long pipe can play ifclosed at one end? Please show all work, in order to receive a rating ofLifesaver! Thank you so much! ;) What is the lowest note a 1.88 m long pipe can play ifopen at both ends? What is the lowest note a 1.88 m long pipe can play ifclosed at one end? Please show all work, in order to receive a rating ofLifesaver! Thank you so much! ;) Please show all work, in order to receive a rating ofLifesaver! Thank you so much! ;)Explanation / Answer
For Open pipe fundamental frequency f = v / 2 L = 343 m/s / 2 ( 1.88m ) = 91.2 Hz For closed pipe fundamental frequency f = v / 4 L = 343 m/s / 4 ( 1.88 m ) = 45.6 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.