The angular momentum of a flywheel having a rotational inertiaof 0.200 kg·m 2 ab
ID: 1671820 • Letter: T
Question
The angular momentum of a flywheel having a rotational inertiaof 0.200 kg·m2 about itscentral axis decreases from 3.20 to 1.600 kg·m2/sin 1.60 s. (a) What is the magnitude of the average torque acting on theflywheel about its central axis during this period?N·m
(b) Assuming a uniform angular acceleration, through what angledoes the flywheel turn?
rad
(c) How much work is done on the wheel?
J
(d) What is the average power of the flywheel?
W (a) What is the magnitude of the average torque acting on theflywheel about its central axis during this period?
N·m
(b) Assuming a uniform angular acceleration, through what angledoes the flywheel turn?
rad
(c) How much work is done on the wheel?
J
(d) What is the average power of the flywheel?
W
Explanation / Answer
Rotational inertia I = 0.2 kg m^ 2
Initial angular momentum L = 3.2 kg m^ 2/ s
Final angular momentum L ‘ = 1.6 kg m^ 2/ s
Time t= 1.6 s
(a) . the magnitude of the average torque acting on theflywheel about its central axis during this period T = dL / t
from this angular acceleration = T / I
= 5 rad / s ^ 2
let the angle does the flywheel turn be thenfrom the relation = w't - ( 1/ 2) t ^ 2
= 0 -(0.5 * 5 * 1.6 ^ 2) Since final angularspeed w ' = 0
= 6.4 rad
(c) work is done on the wheel W = Change in rotationalkinetic energy
= ( 1/ 2) I [ w ^ 2- w'^ 2]
where w = Initial angular speed
from hte relation w ' = w + t
w = w ' - t
= 8 rad / s
So, W = 6.4 J
(d).Power P = W / t= 4 watt
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.