The front of a 1,500 kg car is designed as a \"crumple zone\" thatcollapses to a
ID: 1671884 • Letter: T
Question
The front of a 1,500 kg car is designed as a "crumple zone" thatcollapses to absorb the shock of a collision. If a cartravelling 35.0 m/s stops uniformly in 1.65 m,a) how long does the collision last?
b) what is the magnitude of the average force
c) what is the acceleration of the car? Express your answeras a multiple of the accleration of gravity. (For example,"2g".)
a) how long does the collision last? b) what is the magnitude of the average force
c) what is the acceleration of the car? Express your answeras a multiple of the accleration of gravity. (For example,"2g".)
Explanation / Answer
a) We know that time = distance / velocity = 1.65 / 35 = 0.0471 s b)We know that Workdone by the car = change in its kinetic energy F.x = 0.5 mv2 ==> F =mv2 / x = 1500 * 35 * 35 / 1.65 = 1113636.36N c) a = F / m = 742.42 m/s2 = 75.75 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.