Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Will rate lifesaver to whoever can explain howto solve problems in detail so tha

ID: 1671996 • Letter: W

Question

Will rate lifesaver to whoever can explain howto solve problems in detail so that it’s completelyunderstandable. Thank you for your time!
1)

A 55.0 kg professional diver performsa dive from a platform 10 m above the water surface. Find theaverage impact force she experiences in her collision with thewater if the collision lasts for 1.20s.
1 N
2) A 75.0 kg stunt man jumps from a balcony and falls28.5 m before colliding with a pile ofmattresses. If the mattresses are compressed 0.850 m before he is brought to rest, what is theaverage force exerted by the mattresses on the stuntman?
1 N
Will rate lifesaver to whoever can explain howto solve problems in detail so that it’s completelyunderstandable. Thank you for your time!
1)

A 55.0 kg professional diver performsa dive from a platform 10 m above the water surface. Find theaverage impact force she experiences in her collision with thewater if the collision lasts for 1.20s.
1 N
2) A 75.0 kg stunt man jumps from a balcony and falls28.5 m before colliding with a pile ofmattresses. If the mattresses are compressed 0.850 m before he is brought to rest, what is theaverage force exerted by the mattresses on the stuntman?
1 N

Explanation / Answer

1)The mass of the professional diver is m = 55.0 kg
The height of the platform is h = 10 m The speed with which the diver hits the water is v =(2gh)1/2 where g = 9.8 m/s2 The momentum of the diver is P = m * v The average impact force she experiences in her collision withthe water if the collision lasts for 1.20 s is Favg = (P/t) where t = 1.20 s 2)The mass of the stunt man is m = 75.0 kg The speed of the stunt man before colliding with a pile ofmattresses is u = (2gh)1/2 where g = 9.8m/s2 We know from the relation v2 - u2 = 2ah1 where v = 0 and h1= 0.850 m or a = (u2/2h1) The time taken by the stunt man to come to rest is v = u + at or 0 = u + at or t = (u/a) The average force exerted by the mattresses on the stuntmanis Favg = (m * u/t) where v = 0 and h1= 0.850 m or a = (u2/2h1) The time taken by the stunt man to come to rest is v = u + at or 0 = u + at or t = (u/a) The average force exerted by the mattresses on the stuntmanis Favg = (m * u/t)
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote