The total charge that anautomobile battery can supply without being recharged is
ID: 1672230 • Letter: T
Question
The total charge that anautomobile battery can supply without being recharged is given interms of Ampere-hours. A typical 12-V battery has a rating of 77 A· h . Suppose you forget to turn off the headlights in yourparked automobile. If each of the two headlights draws 1.6 A, findout the time before your battery is “dead”.Answer in units of h. The total charge that anautomobile battery can supply without being recharged is given interms of Ampere-hours. A typical 12-V battery has a rating of 77 A· h . Suppose you forget to turn off the headlights in yourparked automobile. If each of the two headlights draws 1.6 A, findout the time before your battery is “dead”.
Answer in units of h.
Explanation / Answer
Given that charge Q = 77 A.h Current to single heading light = 1.6 A total current for two head lights I = 3.2 A time = ? We know that Q = I t From this relation we have t = Q / I = 77 A. h / 3.2 A = 24.0625 hours.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.