Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1200kg car traveling initially at v initial of 25m/s in aneasterly direction c

ID: 1672742 • Letter: A

Question

A 1200kg car traveling initially at v initial of 25m/s in aneasterly direction crashes into the back of a 9000kg truck movingin the same direction at v truck of 20 m/s. The velocity of the carimmediately after the collision is 18 m/s in the eastdirection. a) What is the velocity of the truck immediately after thecollision? b) What is the change in mechanical energy of the car-trucksystem in the collision? c) Account for this change in mechanical energy. Any help would be appriciated thanks. A 1200kg car traveling initially at v initial of 25m/s in aneasterly direction crashes into the back of a 9000kg truck movingin the same direction at v truck of 20 m/s. The velocity of the carimmediately after the collision is 18 m/s in the eastdirection. a) What is the velocity of the truck immediately after thecollision? b) What is the change in mechanical energy of the car-trucksystem in the collision? c) Account for this change in mechanical energy. Any help would be appriciated thanks.

Explanation / Answer

m1v1 + m2v2 =m1v3 + m2v4 1200*25m/s + 9000kg*20m/s = 1200*18 + 9000v4 v4 = 20.93m/s 1/2mv2 + 1/2 mv2 = 1/2mv2 +1/2mv2 1/2 *1200*252 + 1/2 *9000*202 =1/2*1200*182 + 1/2 9000 * 20.932 2175000 = 2165692 change in mechanical energy = 9307J This change could be accounted for from a deformation in thecar or truck when the collision takes place. Hope this helps 2175000 = 2165692 change in mechanical energy = 9307J This change could be accounted for from a deformation in thecar or truck when the collision takes place. Hope this helps
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote