A hoop and a disk, both of 0.66- m radius and 4.0- kg mass,are released from the
ID: 1672850 • Letter: A
Question
A hoop and a disk, both of 0.66- m radius and 4.0- kg mass,are released from the top of an inclined plane 3.1 m high and 8.9 mlong. What is the speed of each when it reaches the bottom? Assumethat they both roll without slipping.a) What is the speed of the hoop?
b) What is the speed of the disk? A hoop and a disk, both of 0.66- m radius and 4.0- kg mass,are released from the top of an inclined plane 3.1 m high and 8.9 mlong. What is the speed of each when it reaches the bottom? Assumethat they both roll without slipping.
a) What is the speed of the hoop?
Explanation / Answer
The moment of inertia of ahoop=mr2=4*0.662=1.74 kgm2 of a disk=1/2mr2=0.87 kgm2 At the top of the incline, both have only potential energy of valuemgh =4*9.8*3.1=121.52J All this energy is converted into kinetic and rolling energy. PE=1/2mv2 + 1/2I2 (I:moment ofinertia, :angular velocity) since the body rolls without slipping, v=r, =v/r For the hoop: 121.52J=1/2*4*v2 +1/2*1.74*v2/0.662 =2v2 +1.99v2 approx 4v2=121.52J v=5.52m/s for the disk: 121.52J=2v2 + 1v2 3v2=121.52 v=6.36 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.