A battery of = 2.00 V and internal resistanceR = 0.450 is driving a motor. The m
ID: 1673018 • Letter: A
Question
A battery of = 2.00 V and internal resistanceR = 0.450 is driving a motor. The motor is lifting a 2.0N mass at constant speed v = 0.50 m/s. Assumingno energy losses, find the current i in the circuit. Enter thelower current. 1. 5.74*10^-1A 2. Enter the higher current? 3. Find the potential difference V across the terminalsof the motor for the lower current.? 4. Find the potential difference V acrossthe terminals of the motor for the higher current.? A battery of = 2.00 V and internal resistanceR = 0.450 is driving a motor. The motor is lifting a 2.0N mass at constant speed v = 0.50 m/s. Assumingno energy losses, find the current i in the circuit. Enter thelower current. 1. 5.74*10^-1A 2. Enter the higher current? 3. Find the potential difference V across the terminalsof the motor for the lower current.? 4. Find the potential difference V acrossthe terminals of the motor for the higher current.?Explanation / Answer
power = force * velocity = 2.0 * 0.50 = 1.00 Watt
.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.