Wire is wound on a square frame, 30 cm by 30 cm, to form a coil of7 turns. The f
ID: 1673096 • Letter: W
Question
Wire is wound on a square frame, 30 cm by 30 cm, to form a coil of7 turns. The frame is mounted on a horizontal shaft through its center (perpendicular to theplane of the diagram). The coil is in clockwise rotation, with a period of 0.060 s. A uniform,horizontal, magnetic field of 0.40 T is present. At a given instant, the plane of the coil forms a 60 degree angle with the horizontal, as shown. In Fig. 29.4b, at that instant, the emf induced in the coil is closestto: A) 13 V B) 23 V C) 26 V D) 3.6 V E) 2.1 VExplanation / Answer
Period T = 0.06 s
Angular frequency w = 2(pi) / T = 104.71 rad / s
Area A = 30 cm * 30 cm = 0.3 m * 0.3 m = 0.09 m ^ 2
No.oftruns N = 7
Magnetic field B = 0.4 T
Angle = 60 degrees
Induced emf E = BANw cos 60
= 13.19 V
~ 13 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.