A certain LCD projector contains a single thin lens. An object24.1 mm high is to
ID: 1673279 • Letter: A
Question
A certain LCD projector contains a single thin lens. An object24.1 mm high is to be projected so thatits image fills a screen 1.76 m high. Theobject-to-screen distance is 2.97 m. (a) Determine the focal length of theprojection lens.1 mm
(b) How far from the object should the lens of the projector beplaced to form the image on the screen?
2 mm (a) Determine the focal length of theprojection lens.
1 mm
(b) How far from the object should the lens of the projector beplaced to form the image on the screen?
2 mm
Explanation / Answer
we have d+d'=2.97 m 1/d+1/d'=1/f and magnitfication k=-d'/d=-1.76/0.0241=-73 => d'=73d => d= d=0.04 m d'=2.93 m => f=0.0396 m =39.6mm (b)distance from the object d=0.04=40 mmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.