A 68 kg diver steps off a 12 m tower and drops from rest straight down intothe w
ID: 1673314 • Letter: A
Question
A 68 kg diver steps off a 12 m tower and drops from rest straight down intothe water. If he comes to rest 4.0 mbeneath the surface, determine the average resistance force exertedon him by the water.1 N
Explanation / Answer
KEf+PEf=KEi+PEi PEf is 0, because the height will be 0, conversely KEi is 0 becausevelocity is 0. 1/2mvf2=mgy 1/2vf2=gy => divide m out 1/2vf2=9.8m/s2*15m vf=17.14m/s Now using the kinematic formula, we can find the acceleration. vf2=vi2+2ax the velocity above becomes the initial velocity in this equation,and the final velocity becomes 0. 0=(17.14m/s)2+2a(4m) a=-36.72 m/s2 Now, using Newton's second law, F=ma F=(68kg)(-36.72m/s2) F=-2496.96N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.