A. Water is ejected from a garden hose of radius 1.07 cm at a speed of 5.31m/s.
ID: 1673381 • Letter: A
Question
A. Water is ejected from a garden hose of radius 1.07 cm at a speed of 5.31m/s. Find the flow rate through the hose.______ liters/s B. A hollow sphere made of leadfloats half submerged in water. Find the ratio of the thickness ofthe lead to the outer radius of thesphere. ___________ A. Water is ejected from a garden hose of radius 1.07 cm at a speed of 5.31m/s. Find the flow rate through the hose.
______ liters/s B. A hollow sphere made of leadfloats half submerged in water. Find the ratio of the thickness ofthe lead to the outer radius of thesphere. ___________
Explanation / Answer
Radius r= 1.07 cm =0.0107 m
Area A = (pi) r ^ 2
= 3.596 * 10 ^ -4 m ^ 2
Speed v = 5.31 m / s
Flow rate V = A v
= 1.909 * 10 ^ -3 m ^ 3/ s
= 1.909 Li / s Since 1 L = 10 ^ -3 m^ 3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.