Will rate lifesaver to whoever shows how to solveproblem in detail correctly :)
ID: 1673444 • Letter: W
Question
Will rate lifesaver to whoever shows how to solveproblem in detail correctly :) Suppose the circumference of a bicycle wheel is 2 meters. Ifit rotates at 1 revolution per second when you are riding thebicycle, then your speed will be a) 1 m/s b) 3.14 m/s c) 3 m/s d) 2 m/s e) 6.28 m/s Will rate lifesaver to whoever shows how to solveproblem in detail correctly :) Suppose the circumference of a bicycle wheel is 2 meters. Ifit rotates at 1 revolution per second when you are riding thebicycle, then your speed will be a) 1 m/s b) 3.14 m/s c) 3 m/s d) 2 m/s e) 6.28 m/sExplanation / Answer
The circumference of the bicycle wheel is C = 2 metersor C = 2r = 2 or r = (2/2) = (1/) meters The bicycle wheel rotates at w = 1 rev/s = 1 * (2) rad/s= 2 rad/s The speed is v = r * w or v = (1/) * 2 = 2 m/s So option (d) is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.