8) A block of unknown mass is attached to a spring with aspring constant of 5.00
ID: 1673708 • Letter: 8
Question
8) A block of unknown mass is attached to a spring with aspring constant of 5.00 N/m and undergoessimple harmonic motion with an amplitude of 11.0 cm. When the block is halfway between itsequilibrium position and the end point, its speed is measured to be28.0 cm/s. (a) Calculate the mass of the block.kg
(b) Calculate the period of the motion.
s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block.
m/s2 (a) Calculate the mass of the block.
kg
(b) Calculate the period of the motion.
s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block.
m/s2 kg
(b) Calculate the period of the motion.
s
(c) Calculate the maximum acceleration of the block.
m/s2
Explanation / Answer
2v = A 0.56 = 0.11k/m 0.56 = 0.115/m m = 0.1929 kg T = 2m/k = 20.1929/5 =1.233 s amax = -A2 =-0.11(5/0.1929) = -2.8512m/s2 =-0.11(5/0.1929) = -2.8512m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.