Organ pipe A, with both ends open, has a fundemental frequencyof 425 Hz. The thi
ID: 1673883 • Letter: O
Question
Organ pipe A, with both ends open, has a fundemental frequencyof 425 Hz. The third harmonic of organ pipe B, with one endopen, has the same frequency as the second harmonic of pipeA. Use 343m/s for the speed of sound in air. a. How long is pipe A? b. How long is pipe B? Organ pipe A, with both ends open, has a fundemental frequencyof 425 Hz. The third harmonic of organ pipe B, with one endopen, has the same frequency as the second harmonic of pipeA. Use 343m/s for the speed of sound in air. a. How long is pipe A? b. How long is pipe B?Explanation / Answer
Fundamental frequency of open pipe A, f = 425Hz
Speed of sound , V = 343 m/s
(a)
Second harmonic of open pipe A = ( V / La )
But, second harmonic of open pipe A = 2 f
V / La = 2 * 425
Length of theopen pipe, La = V / 900
=343 / 900
= 0.381 m = 38.1 cm
(b)
Third harmonic of organ pipe B ( One end open ) =Second harmonic of pipe A
( 3 V / 4 Lb ) = 900
Lengthof pipe B, Lb = 0.2858 m = 28.58 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.