A standard bowling ball weighs 17 pounds. You wish to hold a bowling ball infron
ID: 1674421 • Letter: A
Question
A standard bowling ball weighs 17 pounds. You wish to hold a bowling ball infront of you, with the elbow bent at a right angle. Assume thatyour biceps attaches to your forearm at 2.5 cm out from the elbowjoint, and that your biceps muscle pulls vertically upward, thatis, it acts at right angles to the forearm. Also assume that theball is held 38 cm out from the elbow joint. Let the mass of yourforearm be 4.9 kg and assume itscenter of gravity is located 19 cm out from the elbow joint. Howmuch force must your biceps muscle apply to forearm in order tohold out the bowling ball at the desired angle?Explanation / Answer
1 lb (mass) = .454 kg 17 lb = 7.72 kg 7.72 * 9.8 * .38 + 4.9 * 9.8 * .19= 37.873 N-m torque by weight of ball andforearm F * .025 = torque exerted by biceps F = 37.873 / .025 = 1514.92 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.