An 6.0 kg sled is initially at rest on ahorizontal road. The coefficient of kine
ID: 1674447 • Letter: A
Question
An 6.0 kg sled is initially at rest on ahorizontal road. The coefficient of kinetic friction between thesled and the road is 0.40. The sled is pulled a distance of 3.0 mby a force of 37 N applied to the sled atan angle of 30° to the horizontal. (a) Find the work done by the appliedforce.J
(b) Find the energy dissipated by friction.
J
(c) Find the change in the kinetic energy of the sled.
J
(d) Find the speed of the sled after it has traveled 3 m.
m/s (a) Find the work done by the appliedforce.
J
(b) Find the energy dissipated by friction.
J
(c) Find the change in the kinetic energy of the sled.
J
(d) Find the speed of the sled after it has traveled 3 m.
m/s
Explanation / Answer
coefcient of kinetic friction = 0.4
distance S= 3 m
Applied force F = 37 N
Angle = 30 degrees
(a). work done by applied force W = F cos 30 * S
= 96.12 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.