A screen is placed 30m away from a projector. A slide is placed15cm from the obj
ID: 1674716 • Letter: A
Question
A screen is placed 30m away from a projector. A slide is placed15cm from the objective.a) What is the focal length of the necessary objective? b) What is the magnification of this system? c) If the object is a 2.0cm high letter "L", how will theimage be oriented (draw), and how large will it be?
a) What is the focal length of the necessary objective? b) What is the magnification of this system? c) If the object is a 2.0cm high letter "L", how will theimage be oriented (draw), and how large will it be?
Explanation / Answer
The foca llength of the lens is (1/f) = (1/p)+(1/q) =(1/0.15)+(1/30) f = 0.1492m or 14.92cm or15cm b) magniication m = - q / p = - 30 / 0.15 = -200 the height of the image is h ' = h ( 200) = 2 ( 200cm) = 400cm = 4mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.