Suppose that a storm cloud has a potential difference of30*10 6 V relative to a
ID: 1674809 • Letter: S
Question
Suppose that a storm cloud has a potential difference of30*106 V relative to a tree. a. If during a lightning strike, 50 C of charge is transferredthrough this potential difference, determine how much energy istransferred from the cloud to the tree. b. Suppose that 2.4% of the energy computed in part (a) isabsorbed by the tree, determine how much water (sap in the tree)can be boiled away, starting at 30oC. Assume thatwater has a specific heat of c = 4186 J/(kg * oC), aboiling point of 100oC, and a heat of vaporization of h= 2.26*106 J/kg. Note that c is the energy neededto heat one kilogram of water by 1oC, and h is theenergy needed to boil one kilogram of water. Suppose that a storm cloud has a potential difference of30*106 V relative to a tree. a. If during a lightning strike, 50 C of charge is transferredthrough this potential difference, determine how much energy istransferred from the cloud to the tree. b. Suppose that 2.4% of the energy computed in part (a) isabsorbed by the tree, determine how much water (sap in the tree)can be boiled away, starting at 30oC. Assume thatwater has a specific heat of c = 4186 J/(kg * oC), aboiling point of 100oC, and a heat of vaporization of h= 2.26*106 J/kg. Note that c is the energy neededto heat one kilogram of water by 1oC, and h is theenergy needed to boil one kilogram of water.Explanation / Answer
they want you to treat the situation as a capacitor, so . energy stored in a cap = (1/2) Q V =(1/2) * 50 *30 x 106 = 750 x106 Joules . The question is poorly worded, and they give you theimpression that energy = QV but when Iassigned this problem for my students, we found that webassignwants energy = (1/2) QV . Anyway... 2.4% of this is absorbed by the tree,so . energy absorbed = 0.024 * 750 x 106 = 18 x 106 Joules . energy to boil water = mcT + mL so ., 18x 106 = m * 4186 *70 + m * 2260000 . 18 x 106 = m ( 0.293020 + 2.26 ) x 106 . m = 7.05 kg is boiledaway (if you usedenergy = QV you would get twice this amount 14.1kg) . m = 7.05 kg is boiledaway (if you usedenergy = QV you would get twice this amount 14.1kg)Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.