A permanent bar magnet has a field strength of 1T. Suppose wehave a circular wir
ID: 1674921 • Letter: A
Question
A permanent bar magnet has a field strength of 1T. Suppose wehave a circular wire loop of radius R=0.50 cm that is carrying acurrent of I Amperes. What current is required to make a magneticfield at the center of the wire loop that is equal to the field ofthe bar magnet? Any help is greatly appreciated, will rate quickly. A permanent bar magnet has a field strength of 1T. Suppose wehave a circular wire loop of radius R=0.50 cm that is carrying acurrent of I Amperes. What current is required to make a magneticfield at the center of the wire loop that is equal to the field ofthe bar magnet? Any help is greatly appreciated, will rate quickly.Explanation / Answer
The maximum value of the field is at x = 0,the center of theloop or coil:Bx = (oNI/2R) (at the center of Ncircular loops)
As we go out along the axis,the field decreases in magnitude. The current required to make a magnetic field at the center ofthe wire loop that is equal to the field of the bar magnet is I = (Bx * 2R/oN) where Bx = 1 T,R = 0.50 cm = 0.50 * 10-2m,o= 4 * 10-7 Wb/A.m and N =1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.