During a rockslide, a 770 kg rock slidesfrom rest down a hillside that is 500 m
ID: 1674973 • Letter: D
Question
During a rockslide, a 770 kg rock slidesfrom rest down a hillside that is 500 m long and 300 m high. Thecoefficient of kinetic friction between the rock and the hillsurface is 0.29. (a) If the gravitational potential energyU of the rock-Earth system is set to zero at the bottom ofthe hill, what is the value of U just before theslide?1 J
(b) How much energy is transferred to thermal energy during theslide?
2 J
(c) What is the kinetic energy of the rock as it reaches the bottomof the hill?
3 J
(d) What is its speed then?
4 m/s (a) If the gravitational potential energyU of the rock-Earth system is set to zero at the bottom ofthe hill, what is the value of U just before theslide?
1 J
(b) How much energy is transferred to thermal energy during theslide?
2 J
(c) What is the kinetic energy of the rock as it reaches the bottomof the hill?
3 J
(d) What is its speed then?
4 m/s
Explanation / Answer
a. U = mgh = 770*9.8*300 = 2.26E6 J b. Q = mgd = 0.29*770*9.8*500 = 1.09E6 J c. Energy conservation: U = K+Q K = U - Q = 1.17E6 J d. K = (1/2)mv2 v = (2K/m) = 55.1 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.