Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A gas consists of 4.65 grams of oxygen and4.65 grams of nitrogen and occupies av

ID: 1675048 • Letter: A

Question

A gas consists of 4.65 grams of oxygen and4.65 grams of nitrogen and occupies avolume of 0.50 liter at a temperature of345 K.
(a) Find the number of gas molecules.
_________

(b) Find the partial pressure of the oxygen.
________ Pa

(c) Find the partial pressure of the nitrogen.
________ Pa

(d) Find the total pressure of the gas.
_________ Pa (a) Find the number of gas molecules.
_________

(b) Find the partial pressure of the oxygen.
________ Pa

(c) Find the partial pressure of the nitrogen.
________ Pa

(d) Find the total pressure of the gas.
_________ Pa

Explanation / Answer

Hello,    Let's see if we can figure out the answersto these questions. a-) In order to find the number of gas molecules, we have to findthe number of moles. That is, 4.65gO*(1molO/16gO)=0.29molO 4.65gN*(1mol/14gN)=0.33molN Total moles in the gas=0.62moles Since Avogrado's number is1mole=6.02*1023molecules. Hence, 0.62moles*(6.02*1023molecules/mol)=3.73*1023molecules d-) using the ideal gas law, nrT=PV, we solve for P, P=nrT/V=(0.62moles*0.0821*345K)/(0.5L)=35.1Atm Convert it to Pa, and you get 3.56*106Pa b-) Since, the partial pressure is equal to the mole fractiontimes the total pressure, then, we only have to find the molefraction of each gas. For Oxygen is Xo=(0.29mol/0.62mol)=0.468 Hence, Po=XoPT=(0.468)(3.56*106Pa)=1.67*106Pa c-) Using the same concept, PN=(0.33molesN/0.62molestotal)*3.56*106Pa=1.89*106Pa Hope this helps. Let me know if you have any question.
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote