An airplane flying at a distance of 45 km from a radio transmitter receives asig
ID: 1675111 • Letter: A
Question
An airplane flying at a distance of 45 km from a radio transmitter receives asignal of intensity 50 µW/m2. The transmitterradiates uniformly over a hemisphere. (a) What is the amplitude of the electric component of the signalat the airplane?V/m
(b) What is the amplitude of the magnetic component of the signalat the airplane?
T
(c) Calculate the transmission power of the transmitter.
W (a) What is the amplitude of the electric component of the signalat the airplane?
V/m
(b) What is the amplitude of the magnetic component of the signalat the airplane?
T
(c) Calculate the transmission power of the transmitter.
W
Explanation / Answer
(a) E = 2c I = 240 * 50 x 10-6 = 0.19416 V/m . (b) B = E / c = 0.19416 / 3.0 x 108 = 6.47 x10-10 T . (c) Power = I * area = I * 2r2 = 50 x 10-6 * 2 *450002 = 636174 WRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.