Answer the following. (a) Calculate the maximum increase in photonwavelength tha
ID: 1675258 • Letter: A
Question
Answer the following. (a) Calculate the maximum increase in photonwavelength that can occur during Compton scattering.1 m
(b) What is the energy (in electron volts) of the smallest-energyx-ray photon for which Compton scattering could result in doublingthe original wavelength?
2 eV (a) Calculate the maximum increase in photonwavelength that can occur during Compton scattering.
1 m
(b) What is the energy (in electron volts) of the smallest-energyx-ray photon for which Compton scattering could result in doublingthe original wavelength?
2 eV
Explanation / Answer
Compton shift = ( h / me c ) (1- cos ) at = 180o has maximum value = ( h / me c ) (1- cos180 ) = = ( h / me c ) (1- (-1)) = 2( h / me c ) here h = planks constant =6.635*10-34 J .s m = mass of electron = 9.1*10-31kg c =speed of light =3*108 m/s maximum increase in photonwave length = 2( 6.635*10-34 J .s/(9.1*10-31 kg )( 3*108 m/s) = 4.86 pm b) original wave length of x -ray = after Compton scatteringprocess wave length of x-ray is 2 2 - = 4.86*10-12 m = 2.43*10-12 m energy ofsmallest energy x-ray E = h c / = ( 6.635*10-34 J .s)( 3*108 m/s) /2.43*10-12 = 8.1913 * 10-14 J = 5.11*105 e V = 511 k e V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.