A particle (mass=6.7e27 kg, charge=3.2e19 C) moves along thepositive x axis with
ID: 1675324 • Letter: A
Question
A particle (mass=6.7e27 kg, charge=3.2e19 C) moves along thepositive x axis with a speed of 4.8e5 m/s. It enters a region ofuniform electric field parallel to its motion and comes to restafter moving 2.0m into the field. What is the magnitude of theelectric field? I am unsure of which equation(s) to start with and was needinghelp with the problem. Need a response by today if possible beforemy test tomorrow. A particle (mass=6.7e27 kg, charge=3.2e19 C) moves along thepositive x axis with a speed of 4.8e5 m/s. It enters a region ofuniform electric field parallel to its motion and comes to restafter moving 2.0m into the field. What is the magnitude of theelectric field? I am unsure of which equation(s) to start with and was needinghelp with the problem. Need a response by today if possible beforemy test tomorrow.Explanation / Answer
Thirdequation of motion relates final velocity (v), initial velocity(u), acceleration (a) and distance covered (s) as
V2 = u2 + 2 * a * s
given v = 0
u = 4.8 * 105 m/s
s = 2.0 m
02 = (4.8 *10^5^2 + 2 * a * 2
acceleration a = -23.04 * 1010 / 4
= - 5.76 * 1010 m/s2
Here -ve sign indicates deacceleration and can bedropped off for calulations of magnitude.
Force F = m* a
= 6.7 * 10-27 * 5.76 * 1010
= 3.86 * 10-16 N
Also F = q * E
Electric field E = 3.86 * 10-16 / 3.2 * 10-19
= 1.20 * 103 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.