Light of frequency 4.52 x 10 14 Hz in air (n = 1.00)enters a flat block of glass
ID: 1676126 • Letter: L
Question
Light of frequency 4.52 x 1014 Hz in air (n = 1.00)enters a flat block of glass at an incident angle of 37°. The refracted ray makes an angle of 22° with the normal. Determine: (a) the wavelength, (b) frequency, and (c) thecritical angle - of the light in the glass. Light of frequency 4.52 x 1014 Hz in air (n = 1.00)enters a flat block of glass at an incident angle of 37°. The refracted ray makes an angle of 22° with the normal. Determine: (a) the wavelength, (b) frequency, and (c) thecritical angle - of the light in the glass.Explanation / Answer
given that f = 4.52 x 1014 Hz n1= 1.00 incident angle = 370 wave length = = c/f = 3 * 108m/s/4.52 x 1014 Hz = 663nm frequency( f )= 4.52 x 1014 Hz from the snell law n1 sini = n2sinr n2 = n1sin1/sinr plug in values n2 = ------ criticle angle = c = sin-1(n1/n2) = ------0 n2 = n1sin1/sinr plug in values n2 = ------ criticle angle = c = sin-1(n1/n2) = ------0Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.