A house has a floor area of 110m 2 and an outside wall that has an area of 27 m
ID: 1676342 • Letter: A
Question
A house has a floor area of 110m2 and an outside wall that has an area of 27 m2. The earth's magnetic field herehas a horizontal component of 2.90 x 10-5 T thatpoints due north and a vertical component of 3.50 x 10-5 T thatpoints straight down, toward the earth. (a) Determine the magnetic flux through thewall if the wall faces north.1 Wb
(b) Determine the magnetic flux through the wall if the wall faceseast.
2 Wb
(c) Calculate the magnetic flux that passes through the floor.
3 Wb
(a) Determine the magnetic flux through thewall if the wall faces north.
1 Wb
(b) Determine the magnetic flux through the wall if the wall faceseast.
2 Wb
(c) Calculate the magnetic flux that passes through the floor.
3 Wb
Explanation / Answer
a) for a wall facing north the complete B horizontal will passthrough it thus = B.A = 27*2.9*10^-5 = 7.83 *10^-4 weber b) for a east facing wall as thickness of wall is assumed to be0 = 0 c) for the floor = 110*3.5*10^-5 = 0.0039 weber
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.