A uniform electric field is increasing at a constant rate overtime. If the displ
ID: 1676391 • Letter: A
Question
A uniform electric field is increasing at a constant rate overtime. If the displacement current through 0.02m^2 surfacearea perpendicular to the electric field vector is 3 mA, find therate at which the electric field changes.I used the formula that displacement current is Id= Eo * A * De/dt(rate), I = 3 x 10^-3 A E = 8.85 x 10 ^ -12 (electric constant) A = .02m^2
Plugging these in I come out to de/dt = 1.7 x 10^10 V / m*s or .017 V / m * Ts
Is this correct?
I used the formula that displacement current is Id= Eo * A * De/dt(rate), I = 3 x 10^-3 A E = 8.85 x 10 ^ -12 (electric constant) A = .02m^2
Plugging these in I come out to de/dt = 1.7 x 10^10 V / m*s or .017 V / m * Ts
Is this correct?
Explanation / Answer
I = 3 x 10^-3 A E = 8.85 x 10 ^ -12 N m^ 2/ C ^ 2 A = 0.02m^2 from this dE / dt = I d / [ o * A ] = 1.6949 * 10 ^ 10 V / m * s ~ 1.7 * 10 ^ 10 V / m*sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.