A person bounces up and down on a trampoline, while always stayingin contact wit
ID: 1676725 • Letter: A
Question
A person bounces up and down on a trampoline, while always stayingin contact with it. The motion is simple harmonic motion, and ittakes 1.52 s to complete one cycle. Theheight of each bounce above the equilibrium position is38.0 cm. (a) Determine the amplitude of the motion.1 m
(b) Determine the angular frequency of the motion.
2 rad/s
(c) What is the maximum speed attained by the person?
3 m/s (a) Determine the amplitude of the motion.
1 m
(b) Determine the angular frequency of the motion.
2 rad/s
(c) What is the maximum speed attained by the person?
3 m/s
Explanation / Answer
Amplitude A= 38 cm = 0.38 m
Period T = 1.52 s
(b). angular frequency w = 2(pi) / T
= 4.133 rad / s
(c).. Maximum speed v= Aw
= 1.57 m / s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.