A young bicyclist wants to jump over a stream. She is going touse a small ramp.
ID: 1676896 • Letter: A
Question
A young bicyclist wants to jump over a stream. She is going touse a small ramp. If her speed at the top of the ramp is 5 m/s
A) How long does it take for her to reach the maximum height?
B) What’s the maximum height (above the ground)?
C) How long does it take for the bike to hit the ground (orstream)?
D) Find the velocity of the bike when it hits the ground (stream).
Explanation / Answer
let the ramp be at an angle with the horizontal at the maximum height the velocity=u*cos=5 where u is the initial velocity at the bottom from the figure as the hypotenuse =22 sin =2/22=>=45 degree ucos45=5=>u=52m/sec so A) time to reach maximum height=u sin /g=52*1/2*1/10=0.5sec B)maximum height=u*u sin245/g=2.5m c)0.5+0.5=1sec D)52m/sec E)range=u*u sin2*45/g=5m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.