Two narrow slits are used to produce a double-slit interferencepattern with mono
ID: 1677588 • Letter: T
Question
Two narrow slits are used to produce a double-slit interferencepattern with monochromatic light ( = 520 nm). The slits are separated by 1.00 mm, and the interference pattern is projectedonto a screen 7.0 m away from theslits. (a) What is the distance between two nearbybright fringes on the screen?1 m
(b) What is the distance between two nearby dark fringes on thescreen? Assume the fringes are near the center of the interferencepattern.
2 m
(a) What is the distance between two nearbybright fringes on the screen?
1 m
(b) What is the distance between two nearby dark fringes on thescreen? Assume the fringes are near the center of the interferencepattern.
2 m
Explanation / Answer
Slit separation d = 1 * 10 ^ -3 m
Wavelength = 520 * 10^-9 m
Distance of the screen from slit D = 7 m
(a). the distance between two nearby bright fringes on thescreen = D / d
plug the values we get = 3.64*10^-3 m
(b). the distance between two nearby dark fringes on the screen= = 3.64*10^-3 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.