An orange of mass m=250g is suspended just above a table by anl=2m long rope att
ID: 1677663 • Letter: A
Question
An orange of mass m=250g is suspended just above a table by anl=2m long rope attatched to the ceiling. a little monkey of mass M=500g runs horizontally on the table at a speed v= 5 m/s, jumps onthe orange and clings to it. A) Calculate the speed of the monkey-orange system immediatelyafter the collision B) At what maximum height are they going to swing? C) What angle will the rope make with the vertical at thatmoment? An orange of mass m=250g is suspended just above a table by anl=2m long rope attatched to the ceiling. a little monkey of mass M=500g runs horizontally on the table at a speed v= 5 m/s, jumps onthe orange and clings to it. A) Calculate the speed of the monkey-orange system immediatelyafter the collision B) At what maximum height are they going to swing? C) What angle will the rope make with the vertical at thatmoment?Explanation / Answer
considering monkey and orange in to one system as there is no horizontal force immediately after the collision momentum can be conserved in the horizontal direction hence speed =500*5/750=3.33m/sec initial energy=0.5*0.75*3.332=0.75*9.8*h(finalenergy) h=0.7543m let the angle made =theta 2(1-cos)=0.75 =51.47 degrees
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.