A central heat pump operating as an air conditioner draws34000 Btu per hour from
ID: 1677718 • Letter: A
Question
A central heat pump operating as an air conditioner draws34000 Btu per hour from a building andoperates between the temperatures of 24°C and 38°C. (a) If its coefficient of performance is24% that of aCarnot air conditioner, what is the effective coefficient ofperformance?1
(b) What is the power required of the compressor motor?
2 W
(c) What is the power in terms of hp?
3 hp (a) If its coefficient of performance is24% that of aCarnot air conditioner, what is the effective coefficient ofperformance?
1
(b) What is the power required of the compressor motor?
2 W
(c) What is the power in terms of hp?
3 hp
Explanation / Answer
Tc=24oC=24+273=297K Th=38+273=311K efficiency of carnots air conditioner ec=1-Tc/Th=0.045 COP=1/ec=22.22 a\ the effective coefficient of performance=24%*22.22=5.3328 b power=34000*1.055*10^3/3600=9.916*10^3W c power =9.916*10^3*1.3404*10^-4=13.29hp (746W=1.3404*10^-4hp)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.