Calculate the energy of a photon having a wavelength in thefollowing ranges. (a)
ID: 1678250 • Letter: C
Question
Calculate the energy of a photon having a wavelength in thefollowing ranges. (a) microwave, with =40.00 cm1 eV
(b) visible, with = 400 nm
2 eV
(c) x-ray, with = 0.40 nm
3 eV
When light of wavelength 360 nm fallson a lithium surface, electrons havinga maximum kinetic energy of 1.15 eVare emitted. Find values for the following. (a) the work function of lithium
1 eV
(b) the cutoff wavelength
2 nm
(c) the frequency corresponding to the cutoff wavelength
3 Hz
(a) microwave, with =40.00 cm
1 eV
(b) visible, with = 400 nm
2 eV
(c) x-ray, with = 0.40 nm
3 eV (a) the work function of lithium
1 eV
(b) the cutoff wavelength
2 nm
(c) the frequency corresponding to the cutoff wavelength
3 Hz
Explanation / Answer
a) E = hc/ = 3.10*10-6 eV b) E = hc/ = 3.10 eV c) E = hc/ = 3.10*103 eV = 360 nm, K = 1.15 eV a) W = hc/ - K = 3.00 eV b) W = hc/c c = hc/W = 413 nm c) fc = c/c = 7.26*1014 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.