Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Helium-neon laser light ( = 632.8 nm) is sentthrough a 0.290 mm wide single slit

ID: 1678255 • Letter: H

Question

Helium-neon laser light ( = 632.8 nm) is sentthrough a 0.290 mm wide single slit.What is the width of the central maximum on a screen 2.00 m from the slit?
1 mm
A screen is placed 48.0 cm from asingle slit, which is illuminated with light of wavelength683 nm. If the distance between thefirst and third minima in the diffraction pattern is 3.20 mm, what is the width of the slit?
1 mm
Helium-neon laser light ( = 632.8 nm) is sentthrough a 0.290 mm wide single slit.What is the width of the central maximum on a screen 2.00 m from the slit?
1 mm
A screen is placed 48.0 cm from asingle slit, which is illuminated with light of wavelength683 nm. If the distance between thefirst and third minima in the diffraction pattern is 3.20 mm, what is the width of the slit?
1 mm

Explanation / Answer

= 632.8 nm, w = 0.290mm, L = 2.00 m, find x. x = 2*L/w = 8.73 mm L = 48.0 cm, = 683 nm, x = 3.20 mm, find w. x/2 = L/w w = 2L/x = 0.205 mm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote