A hospital patient receives a quick 500-cc blood transfusion through a needle wi
ID: 1678358 • Letter: A
Question
A hospital patient receives a quick 500-cc blood transfusion through a needle with a length of 5.0 cm and an inner diameter of 1.0 mm. If the blood bag is suspended 0.85 m above the height where the blood where the blood first starts to flow into the vein, how long does the transfusion take? ( Neglect the viscosity of the blood flowing in the plastic tube between the bag and the needle)Explanation / Answer
Area of needle A = d2 / 4 = 3.14 * 0.0012 / 4 = 7.854 x 10-7 m2 speed of blood v = 2gh = 2 * 9.8 * 0.85 = 4.082 m/s we know that Volume per second= A v ==> V / t = A v t = V / A v = 500 x10-6 / 7.854 x 10-7 * 4.082 = 156 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.